Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Čo by ste mali vedieť o močovom systéme v ľudskom tele

Čo by ste mali vedieť o močovom systéme v ľudskom tele

Orgány, rúrky, svaly a nervy, ktoré pracujú spoločne na vytvorenie, ukladanie a presun moču tvoria močovú sústavu. Močový systém zahŕňa dve obličky, dva močovody, močový mechúr, svaly zvierača a močovú trubicu.

Ako močový systém funguje?

Vaše telo sa živí z potravy a využíva ju na udržanie všetkých telesných funkcií, vrátane energie. Potom, čo vaše telo prijalo to, čo potrebuje z potravín, odpadové látky sa ukladajú v krvi a čreve.

Močový systém pracuje za pomoci pľúc, kože a vnútorností, z ktorých sa tiež vylučuje odpad, aby boli chemikálie a voda vo vašom tele vyvážené. Dospelý odstráni asi liter a pol moču každý deň. Čiastka závisí na mnohých faktoroch, najmä množstve tekutín a jedla, ktoré človek spotrebuje a koľko tekutín sa stratí potom a dýchaním. Niektoré typy liekov môžu tiež ovplyvniť množstvo moču.

mocovy system ako funguje

Náš tip:

V našej ponuke nájdete množstvo produktov ktoré vám pomôžu ak máte problémy s močovými cestami. Prezrite si našu ponuku.

Močový systém odstráni z krvi druh odpadu s názvom močovina. Močovina sa vyrába, keď človek konzumuje potraviny obsahujúce bielkoviny. Močovina sa vykonáva v krvnom riečisku s obličkami.

Obličky a ich funkcia

Obličky sú orgány o veľkosti vašej päste. Sú blízko stredu chrbta, tesne pod hrudným košom. Obličky odstránia močovinu z krvi do malých filtračných jednotiek zvaných nefróny. Každý nefrón sa skladá z gule tvorenej z malých krvných kapilár, ktorá sa nazýva glomerulus a malých rúrok s názvom renálne tubuly. Močovina, spolu s vodou a inými odpadovými látkami tvoria moč, ktorý prejde cez nefróny a renálne tubuly do obličiek.

Močovody

Z obličiek moč putuje dvoma tenkými trubičkami zvanými močovody do močového mechúra. Močovod je asi 8 až 10 cm dlhý. Svaly v močovodných stenách sa neustále spevňujú a uvoľňujú, čo núti ísť moč smerom dole od obličiek. Ak sa moč zadržiava, môže sa rozvíjať infekcia obličiek. Malé množstvá moču sú vyprázdňované do mechúra cez močovody každých 10 až 15 sekúnd.

Močový mechúr a močová trubica

Močový mechúr je dutý svalnatý orgán formovaný ako balón. Močový mechúr uloží moč, kým nie ste pripravení ísť WC. Ten sa zväčší do okrúhleho tvaru, keď je plný. Zmenšuje sa, keď sa mechúr vyprázdni. Ak je močový systém zdravý, môže močový mechúr pojať až 6 dcl (2 šálky) moču pohodlne na 2 až 5 hodín.

Kruhové svaly tzv. zvierača pomáhajú udržať únik moču. Tieto svaly zvierača pevne zatvárajú otvorenie močového mechúra do močovej trubice, trubice, ktorá umožňuje preniesť moč mimo telo.

Vyprázdňovanie močového mechúra – mikcia

Nervy v močovom mechúre povedia, kedy je čas na močenie, alebo vyprázdnenie močového mechúra. Pocit na močenie silnie, močový mechúr sa i naďalej napĺňa, až dosiahne svoj limit. Na tom mieste, nervy z močového mechúra pošlú správu do mozgu, že močový mechúr je plný a vaša túžba vyprázdniť močový mechúr zosilnie.

Pri močení, mozog signalizuje, že svaly močového mechúra sa utiahnu. V rovnakej dobe, mozog vyšle signál do zvieračov svaly uvoľniť.

Pozor na choroby močových ciest

K pomerne častým ochoreniam močových ciest patrí zápal močového mechúra, respektíve zápal močových ciest. Zápal spôsobujú baktérie, ktoré sa uchytia v močových cestách.

Veľmi časté je toto ochorenie u malých detí, ale aj u žien v reprodukčnom období. Zápal močových ciest sa prejavuje nadmerným nutkaním na močenie, pálením a bolesťou pri močení. Prítomná môže byť bolesť v drieku, teplota, niekedy až krv v moči. Lekárom naordinovanú liečbu je vhodné podporiť dostatkom vitamínu C.

K závažnejším ochoreniam močovej sústavy patrí zlyhanie obličiek – urémia. Obličky viac nedokážu vykonávať svoju funkciu a odstraňovať toxické látky z tela. Ide o život ohrozujúce ochorenie, pri ktorom pacient musí byť napájaný na umelú obličku, teda podstupovať dialýzu.

Bežne rozšírené sú močové alebo obličkové kamene. Príznaky môžu byť rôzne, a to v závislosti od veľkosti a uloženia kameňov. Tento stav môže byť sprevádzaný tupou bolesťou, ale aj veľmi silnou bolesťou – obličkovou kolikou, ktorú sprevádza zvracanie, horúčka a krv v moči.

Existujú však aj kamene v močových cestách, ktoré nespôsobujú žiadne problémy. Sú zväčša malé a neblokujú odtok moču. Objavia sa iba náhodne. Liečba kameňov prebieha ich rozbitím ultrazvukom a následne prirodzeným vylúčením.

Pár tipov od Najlekaren.eu pre problémy močových ciest:

Radovan Huba