Napíšte, čo hľadáte

Napíšte, čo hľadáte

Zdieľať

Bolesť krížov. Čo ju spôsobuje a ako s bolesťou zatočíte?

Bolesť krížov. Čo ju spôsobuje a ako s bolesťou zatočíte?

Bolesť krížov už zažil snáď každý dospelý človek. Jej príčiny sú rôzne, avšak najčastejšie ide o nesprávne držanie tela. Čo všetko môže spôsobovať bolesti chrbta v dolnej časti – v oblasti krížov a čo vám pri takejto bolesti pomôže?

Čo je bolesť krížov

Bolesť krížov je potrebné najprv správne identifikovať. Jedná sa o akútne alebo chronické bolesti, ktoré sa môžu objaviť na viacerých miestach. Najčastejšie ide o tieto problémy:

  • Bolesť chrbta nad zadkom
  • Bolesť chrbta v strede, v dolnej časti chrbtice
  • Bolesť chrbta na pravej strane alebo na ľavej strane, vždy v dolnej časti chrbtice
  • Silná bolesť krížov vystreľuje do nohy, niekedy až do kolien

O akútnu bolesť ide v prípade, ak sa u pacienta objavila prvý krát. Chronická bolesť v krížoch sa pravidelne opakuje – vždy v dolnej časti chrbta alebo v oblasti sedacích svalov. V prípade chronickej bolesti môže ísť o závažnejší problém, ktorý je vhodné konzultovať s lekárom.

VEDELI STE ŽE:

„Bolesť krížov je hlavnou príčinou celosvetovej invalidity? Podľa prieskumov (1) cca 70% invalidov v produktívnom veku trpí bolesťou krížov.“

Príčiny bolesti v krížoch

Ako sme spomenuli v úvode, najčastejšie môže za akútnu bolesť krížov nesprávne držanie tela. Svaly v okolí stavcov ochabnú a to vedie k silným bolestiam. A čo je za nesprávnym držaním tela a bolesťou krížov? Často je to sedavý spôsob života, nadváha, málo fyzickej aktivity (2), či rôzne úrazy. Aké sú ďalšie možné príčiny bolesti krížov?

  • Zápal sedacieho nervu
  • Reumatické ochorenia
  • Metastázy kostí pri rakovine
  • Zápaly alebo zlomeniny stavcov
  • Úrazy
  • Prenesené bolesti krížov – napr. pri vrede žalúdka, infarkte, žlčníkových a obličkových kameňoch

Veľmi častá je bolesť krížov v tehotenstve, spôsobená nadmernou váhou. Vysunutá platnička bolesť krížov takisto môže spôsobovať.

Bolesť krížov. Čo ju spôsobuje a ako s bolesťou zatočíte?

Aké sú možnosti liečby?

Pri akútnej bolesti lekár spravidla odporučí pokoj na lôžku a lieky na bolesť krížov – protizápalové lieky a v prípade infekčných zápalov chrbtice aj antibiotiká. Ak bolesti pretrvávajú, lekár môže pristúpiť k diagnostickému vyšetreniu – pomocou RTG alebo magnetickej rezonancie.

Častá je pri liečbe bolestí krížov tiež rehabilitačná elektroliečba. Po zlepšení bolestí sa odporúča pravidelné cvičenie.

A čo babské recepty na bolesť krížov? Známy babský recept v podobe suchého tepla, teda teplého obkladu na bolesť krížov, je podložený aj vedecky. Podľa štúdií takýto obklad výrazne znižuje bolesť. Vynikajúce sú tiež hrejivé náplasti na kríže, ktoré kúpite v lekárni.

Prevencia bolestí krížov

Či už bolesťami krížov trpíte alebo nie, mali by ste myslieť na prevenciu. Čo môžete urobiť pre zdravie svojej chrbtice?

  1. Hýbte sa a pravidelne posilňujte chrbtové svalstvo.
  2. Udržiavajte si primeranú hmotnosť.
  3. Dávajte si pozor na nepohodlnú obuv a oblečenie, ktoré môže viesť k nesprávnemu držaniu tela.
  4. Nezaťažujte chrbticu jednostranne (napr. ťažké kabelky na pleci).
  5. Spite na kvalitnom matraci, ktorý je dostatočnou oporou pre telo v spánku.

Bolesť krížov vás dokáže doslova vyradiť z bežného života. Preto je prevencia a správna starostlivosť o vašu chrbticu na mieste.

Kompletná ponuka produktov na kosti, kĺby a svaly

Zdroje:

1. https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/the-global-burden-of-low-back-pain/
2. https://www.medicaljournals.se/jrm/content/abstract/10.2340/16501977-0273