Ako vybrať správne homeopatikum?
Homeopatia je jeden z alternatívnych odborov medicíny zaoberajúci sa komplexnou liečbou človeka podobnou látkou, ktorá mu spôsobila nežiadné ťažkosti. Táto látka je vo veľmi slabej dávke podávaná vo forme takzvaných homeopatík.
Homeopatiká sú zložené z prírodných látok, ktoré sú následne riedené do veľmi slabých dávok. Práve kvôli nízkej koncentrácii nie sú bežné žiadne vedľajšie účinky a môžu sa tak užívať spolu s ostatnými liekmi.
Homeopatiká sú obvykle označené písmenom CH, čo značí riedenie a číslicou, čo predstavuje silu riedenia prípravku. Nízky stupeň riedenia je značený číslom 5, čím vyšší stupeň riedenia, tým sa číslica navyšuje.
Homeopatiká možno deliť na prípravky obsahujúce iba jednu - jednozložkové alebo až niekoľko látok - viaczložkové. Tieto látky sú vhodne namiešané, aby spoločne pôsobili proti konkrétnej chorobe.Určenie užívania a dávkovania homeopatík vám odporúčame konzultovať s homeopatom. Viac o homeopatii sa dozvietie v našom článku.
V abecednom poradí Vám prinášame sprievodcu vlastností jednozložkových homeopatických liekov a ich charakteristické telesné znaky. Kliknutím na názov Vás presmeruje priamo k danému homeopatiku v našom eshope.
Aconitum - neuralgia trojklanného nervu, akútne horúčkovité ochorenia v počiatočnom štádiu, triaška, horúčka bez potenia, suchosť, smäd. Bolesti pri srdci. Nepokoj a strach. Zhoršenie neskoro večer, v noci, v teple.
Aesculus - kŕčové žily so sklonom k trombóze, zlatá žila (hemoroidy) s tvrdou zápchou, bolesti v konečníku a krížoch.
Aloe - hemoroidy, nutkanie na stolicu, hnačkové stolice s prímesou hlienu, až neschopnosť udržať stolicu, slabosť. Zhoršenie po pive, sedavým zamestnaním.
Ambra - nespavosť u precitlivelých, tréma.
Antimonium crudum – letné hnačky, žalúdočná nevoľnosť po prejedení, bradavice na tvrdých mozoľnatých plochách rúk, či nôh.
Antimonium tartaricum - zápal priedušiek, akútna alebo chronická bronchitída, astma, hlienovytý chrapot v priedušnici, ťažké vykašliavanie s následnou slabosťou.
Apis mellifica - edémy alergického alebo zápalového pôvodu, koprivka, následky poštípania.
Argentum nitricum - nadbytok vzduchu v žalúdku, neurotické podráždenie tráviacej sústavy, hnačky zvýraznené po sladkostiach.
Arnica – šoky, pády, poranenia miestne, či celkové a ich následky. t. j. preťaženie fyzické, po operáciách, pôrode modrinách, profesionálny chrapot.
Arsenicum album - gastroenteritídy s bolestivou stolicou, nočné astmatické záchvaty.
Baryta carbonica - na retardácia fyzického i duševného vývoja, zväčšené lymfatické uzliny, podnebné mandle.
Belladonna - náhly nástup zápalových prejavov s červenými lícami, suchými sliznicami, smädom, horúčkou, studenými končatinami, bolesťami v červenom hrdle, striedanie období potenia a bez potu.
Berberis - pichavé bolesti v dôsledku obličkovej poruchy, kolika, častejšie ľavostranná, s bolesťou v driekovej oblasti s vyžarovaním pozdĺž močovodu s poruchami močenia.
Borax - bolestivé afty v oblasti ústnej dutiny – najmä u kojencov.
Bryonia - pomalý nástup horúčkovitého ochorenia. Z ochorení sú najčastejšie: zápal priedušiek, prsníka.
Cactus - angina pectoris, zvieravé bolesti kdekoľvek v tele.
Cantharis – popáleniny, zápal močového mechúra s prítomnou krvou v moči, pri pálivých bolestiach v období pred, počas aj po močení.
Capsicum - pálivá bolesť počas ušného zápalu, pálivá zlatá žila pri hnačkovitom ochorení.
Carbo vegetabilis - tráviace ťažkosti z nadbytku, pocit náfuku, až ťažkosti s dýchaním, astma, poruchy srdcového rytmu, studený pot.
Carduus marianus - ochorenia pečene skôr so zápchou, sklonom k tvorbe zlatej žily, varixov.
Causticum - ochorenie horných dýchcích ciest, kašeľ, ktorý sa zmierni po vypití studenej tekutiny, pomočovanie u detí, príp. únik moča u starších žien, paralýza tváre tzv. „a frigore“.
Chamomilla - výrazný nepokoj, plač, zlosť, prevažne u malých detí pri prerezávní zúbkov, zápal hrdla, hnačka, bolestivá menštruácia u adolescientiek.
Chelidonium majus - choroby pečene a žlčových ciest.
China - krvácania malého a stredného rozsahu, opakujúce sa stavy horúčok, potenia, následkom straty tekutín po infekčnom ochorení, krvácaním, hnačkami.
Cina - nepokoj, podráždenie pri dotyku aj pohľade, hlavne v súvislosti s prítomnosťou parazitov v čreve, počas spánku škrípanie zubami, suchý dráždivý kašeľ
Cinnabaris - vhodný pri zápale prínosných dutín s typickou bolesťou na koreni nosa
Cocculus - nevoľnosť pri cestovaní, vyčerpanie v dôsledku starostlivosti o iných, slabosť v nohách, krížoch, nespavosť v dôsledku ponocovania, spastický kašeľ, zvracanie v tehotenstve.
Coccus cacti – začiatky čierneho kašľa, záchvatovitý kašeľ so škriabaním v hrdle, vykašliavanie hustého belavého hlienu.
Coffea – nespavosť kvôli zvýšenej predstavivosti po silných emóciách s celkovým rozrušením.
Colchicum - precitlivelosť na pachy, slabosť až tendencia ku kolapsu, dna s putujúcimi opuchmi kĺbov.
Colocynthis - zažívacie ústrojenstvo, močové a genitálne ústrojenstvo - prudké prerušované kŕčovité bolesti, v oblasti brucha až kolikovitá bolesť, bolesť krížov napr. ľavostranné močové koliky.
Conium maculatum - závraty pri pohybe hlavou, zhoršené v ľahu, averzia k svetlu, pocit drevenenia nôh, poruchy močenia pri zväčšenej prostate, kŕčovitý kašeľ.
Corallium rubrum - spastický kašeľ, explozívny, vyvolaný alebo zhoršený chladom pri zadnej nádche.
Cuprum metallicum – kŕče v ktorejkoľvek časti tela, obyčajne začínajúce na periférii, napr. v lýtkach. Kŕčovitý vyčerpávajúci kašeľ s pocitom dusenia sa, štikutka, bolestivé kŕčovité hnačky.
Cyclamen -migrény sprevádzané závratmi, nespavosť pred menštruáciou.
Dulcamara - bolesti svalov, kĺbov ako dôsledok prechladnutia, premoknutia. Kašeľ a nádcha vlhkej zimy.
Echinacea - na vzostup obranyschopnosti voči bakteriálnym a vírusovým infekciám.
Equisetum hiemale - močové infekcie s bolesťou v oblasti pravej obličky, počas močenia, ale výrazne po močení. Vhodný skôr pri chronických infekciách s dráždivým močovým mechúrom.
Eupatorium perfoliatum - všetky reumatické bolesti kostí, chrípka s nepokojom a bolesťami celého tela.
Euphrasia officinalis - výrazne uľaví pri zápaloch spojiviek so slzením, smotanovitým výtokom, pocitom pálenia, svetloplachosťou. Vhodná pri peľovej sezóne, po poranení očnej spojovky.
Ferrum metallicum - chudokrvnosť, únava, tendencia ku krvácaniam, neschopnosť udržať moč pri kašli, kýchaní, reumatizmus ľavého ramena, bolesti hlavy aj trojdňové s precitlivelosťou na najjemnejší hluk. Zmiernenie pomalým pohybom.
Ferrum phosphoricum - krvácanie z nosa, horúčkovité ochorenia s teplotou do 39°C, únava, suchý bolestivý kašeľ, zhoršenie v chlade a ľahu. Bolesti pravého ramena, prerušované pichavé bolesti v uchu.
Gelsemium - pomaly vznikajúca chrípka s otupelosťou, ťažobou končatín a bolesťou hlavy.
Gnaphalium- bolesti v oblasti ischiadického nervu, hlavne vpravo s tŕpnutím, príp. kŕčami v nohe.
Graphites - pľuzgieriky s medovitou tekutinou, ktorá schne a tvorí chrasty. Tvorba lupín, prasklín, keloidov, okolonechtových bradavíc. Typickou je lokalizácia za uchom, medzi prstami, okolo očí a úst.
Hamamelis - roztiahnuté a bolestivé žily, často so zápalovými a krvácavými prejavmi. Pomáha vstrebaniu modrín.
Hekla Lava - bolestivé výrastky na kostiach, hlavne v oblasti päty.
Hepar sulfuris - zápalové a hnisavé procesy kože a slizníc.
Hyoscyamus - nespavosť nervóznych, nepokojných detí. Kŕčovitý suchý kašeľ pri bronchitíde, ktorý sa zhoršuje v ľahu, počas jedenia a rozprávania.
Hypericum perforatum -poranenie periférnych nervov, pomliaženiny, následky úrazov hlavy a chrbtice.
Ignatia amara - precitlivelá alebo hysterická osoba s paradoxnými reakciami. Reaktívne depresívne stavy.
Ipecacuanha - kŕčovitý kašeľ, spočiatku suchý pri bronchitíde, spojený s nevoľnosťou, často aj zvracaním, nechutenstvom, absenciou smädu.Iris versicolor – pri pankratitíde. Pálenie v tráviacom ústrojenstve, pásovité kŕčovité bolesti zmierňované v predklone.
Kalium bichromicum - pri putujúcich, náhle vznikajúcich i zanikajúcich, presne ohraničených ložiskách bolestí. Z príznakov sú časté afty a nádcha s ťahavým hustým hlienom.